Uwaga To tymczasowa wersja strony Baptysci.PL. Wkrótce premiera serwisu w pełnej odsłonie. Przepraszamy za niedogodności.

Azarbejdżan, pomimo trudności baptyści ewangelizują

Pierwszy zbór baptystyczny w stolicy kraju, Baku, powstał w 1890 roku, ale został zarejestrowany tylko w 1905 roku. Prawie w tym samym czasie wybudowano tam pierwszy baptystyczny Dom Modlitwy. Służył on baptystom prawie 40 lat, ale w 1946 roku został skonfiskowany i zamieniony na teatr. Mimo usilnych starań dotąd nie zwrócono go prawowitym właścicielom.

Obecnie w kraju tym znajduje się 25 zborów baptystycznych o łącznej liczebności prawie 3.100 członków. W Baku są dwa zbory, mniejszy rosyjski, zarejestrowany, i większy azerski (ponad 200 członków), pozostający bez państwowej rejestracji. Elnur Jabijew, sekretarz Kościoła Baptystów, wyraża radość z powodu powstawania nowych zborów w Azerbejdżanie.

Tamtejsi baptyści organizują letnie obozy, angażują się w służbę z bezdomnymi, sierotami i imigrantami. Życie chrześcijan w Azerbejdżanie nie jest łatwe. Chrzty dokonuje się potajemnie, pastorzy otrzymują pogróżki od przeciwników ewangelii. Wiele pastorów na podstawie fałszywych oskarżeń trafia do więzienia. Wierzący Azerowie ze względu na swoją wiarę są zwalniani z pracy. Od 2005 roku przy pomocy Europejskiej Federacji Baptystów powstają nowe zbory.

Jeden z misjonarzy pisze: „W czasie 6 miesięcy dzieliłem się Słowem Bożym z prawie 500 osobami. Tylko 4 pozytywnie zareagowało i zaprosiło mnie do swoich domów, dwie z nich zaczęło uczęszczać do zboru. Powstała nowa grupa 9 ludzi, dwie osoby przygotowuje się do chrztu. Zorganizowaliśmy obóz dla 105 dzieci, 17 z nich uwierzyło w Jezusa” (EBF-IMP, marzec 09).